İslami Evlilik Siteleri İslam’a Uygun Mu?

İslami evlilik sitesi olarak tanımlanan internet sitelerinin üye sayısı bir milyona doğru gidiyor.. Yaşları ağırlıklı olarak 18 ila 45 arasında olan yüzbinlerce üyeye kayıt esnasında “Oruç tutuyor musunuz, namaz kılıyor musunuz” gibi inançlarına yönelik soruların yanısıra “Eşinizin sakallı mı olmasını tercih edersiniz, evleneceğiniz kızın türban takıp takmadığı sizin için önemli mi” gibi seçenekler de sunularak birbirine uygun adaylar tespit ediliyor ve kullanıcılar beğendikleri ile internet üzerinden tanışarak, irtibata geçiyor. Bu sitelerin büyük bir kısmında evlilik ve cinsellik konularında bilgiler yer alırken, bazılarında cinsellik üzerine anlatılanların bir hayli müstehcen boyutlara ulaştığı da dikkat çekiyor.

İlahiyatçılara sorduk: Bu siteler kendi yaşam biçimlerine uygun eş arayan inançlı kesim için doğru bir platform mu yoksa din adı kullanılarak suistimale müsait bir ortam mı oluşturuluyor? İslami evlilik siteleri İslam’a uygun mu?

İslamla alakası yok, çöpçatanlık yapıyorlar

Prof. Dr. Salih Tığ:

Nikah nikahtır, islamisi gayri islamisi olmaz. Niye böyle isimlendiriliyor bu siteler anlamadım. Bizde iki tarafı uzlaştıran ‘çöpçatan’ deyimi vardır. Eskiden gazetelerde rumuzla evlilik ilanları çıkardı. Bu siteler bunların yerini aldı. Suistimale çok açık bir konu. Chat yapmakta mahsur yok bence ama niyet önemli. Masum ölçülerdeyse sorun yok, seksüel birşey oluyorsa artık bu Allah’la kendi aralarında. Niyet bozuksa yapılacak birşey yok. Yatak ayrıntılarını anlatan bilgilerin böyle alaniyetle olmaması gerekir. Örneğin penis büyütülebilir ama bu bir tıp bilgisidir. Bunlar açıkça durduk yere anlatılmaz, sıkıntısı olan doktora müracaat eder, öğrenir.

Din adını kullanarak sömürüyorlar

İstanbul Üni. İlahiyat Fak. İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Bşk. Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır

Kendisine ateist diyenler dahil, herkesin bir dindar tarafı vardır, sömürülmeye en açık alan burasıdır. Din sözü geçince insanlar akıllarını kullanmak istemezler. Din perdesi altında herşey yapılıyor. Aslında en çok din sahasında sorgulama yapmak gerekir. Şimdi soralım, bu siteler neden din adı kullanıyor? Bir sürü insan evleneceğiz denilerek yoldan çıkarılıyor. Şeytan insanları dini kullanarak sömürür. 

İslam bu değil cinsellikle ilgili yazılanlar edepsizlik

Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Nuri Yılmaz

Evlenmeye yardımcı olma gibi safiyene bir amaçla kurulmuşsa sorun olmaz.Bir tuzak aracı olarak kullanıldığını da duyuyoruz, evlenmek üzere yola çıkılan insanlar evli bile çıkabiliyor.  Bu, internetin getirdiği yeni bir moda. İstismara engel olmak lazım. Cinsel eğitim doğrudur, gereklidir ama en ince detaylara kadar yazılması edepsizliktir

Uzak durun, İslam adabına aykırı işler yapılıyor

Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş:

Ne idüğü belirsiz kişilerin hazırladığı bu sitelerde ne yapılıyor bilmiyoruz. Benim bizleri okuyanlara tavsiyem şudur; bu tür sitelere güvenmeyin ve uzak durun. İslam adabına aykırı işler yapılıyor. Yatak odasının mahrem kalması lazım. Bu tarz terimlerin açık açık kullanılması gençlerin kafasını o yöne meylettiriyor. Cinsel bilgi elbette gerekli ama yetkin kişilerden adap çerçevesinde alınması gerekiyor.

Eşlerin tanışmasında günün şartları önemli, teknolojiye karşı çıkmak yanlıştır

Prof. Dr. Saim Yeprem: Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi

İslam evlilik müessesesine çok önem verir. Eşlerin birbirini tanıması için günün şartları göz önüne alınabilir. Burada, teknolojiye karşı çıkmak doğru olmaz. Örf ve adetlerimize, manevi değerlerimize aykırı değilse kabul edilebilir. Bu tür sitelerin olduğunu biliyorum ama hiçbirini incelemedim. Tek tek bakmak lazım, zaten hangisi örflerimize uygun hangisi değil anlaşılır.

Bu siteleri haram veya helal yapan üyelerin kullanma biçimidir

Prof. Dr. Beyza Bilgin: Türkiye’nin ilk kadın ilahiyatçısı

Bu bir imkan, bu imkanı kullanma şekliniz önemli. Sizin kullanım şeklinize bağlı olarak haram veya helal olur. Ben bu tür sitelerde çok ayrıntılı cinsel bilgi verilmesini doğru bulmuyorum. Bunu ilmihal hocalarımız da yaptılar. Bu kadar detaya girmemiz lazım. İnternet artık her yerde var, kızlarımız girip bunları okuyabilir ve herhangi bir ortamda bu bilgileri kullandıklarında ‘fahişe’ damgası vurulabiliyor. Denetim gerekli, başta da insanın kendini denetlemesi gerekli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.