Kadın Ve Erkek Gözünden Evlilik

“Başarılı bir evlilik, insanın pek çok kez aşık olmasını gerektirir; aynı insana…” 

Robert Wanger

Şimdi size on maddede başarılı evliliğin sırlarını vermeyeceğiz elbette. Bunlar fazlasıyla klişe ve artık aynı şeyleri okumaktan sıkıldınız, biliyoruz. Bu yüzden başarılı bir evliliğe farklı bir pencereden bakmaya ne dersiniz?

Öncelikle aynı çatı altında eşlerin mutlu olabilmesi için birbirini tanıması gerekiyor. Bu tanışıklığı adını ve nereli olduğunu bilmekten ibaret olarak düşünmeyin. Karşımızdaki farklı yapıya, farklı hormonlara ve farklı görüş açısına sahip bir insan.

Evlilik isteleri ile yeni insanlarla tanışıp mutlu bir beraberliğe başlamak istyorsanız evlilik siteleri hakkıdaki tüm yazılarımı okumanızı dileriz.

Kadın ve erkek beyni hepimizin bildiği gibi doğduğu andan itibaren farklı yönlerde çalışır. Kadınlar sorunu görmeye odaklanırken erkekler sorunu çözmeye odaklanır. O yüzden bir kadın saçının rengini beğenmeyip ağladığında erkek “kestir kurtul” gibi basit cümleler kurabilir. Bu, insanın var oluşundan bu yana değişmeyen bir döngüdür. Asıl hata iki tarafın da “evlendikten sonra değişir” düşüncesiyle hareket etmesiyle başlıyor ne yazık ki.

Kadınlar evliliğe erkeklerden daha duygusal yaklaşır. Bunu bilmeyen yoktur artık. Tabiri caizse prensesken kraliçe olmak ister. Evlilik adı altında kurduğu krallığını koruyup kollamak, özel hissetmek ve yaptığı güzel işlerde takdir edilmek ister. Erkeklerse bu krallığın şövalyesi ruhuna bürünmüştür. Erkeklik güdüleri gereği güçlü hissetmek ister. Bu yüzden bazen kadının baskın olduğu durumlarda erkek kendinden ödün vermiş gibi hisseder.

Erkek ve kadının evliliğe bakış açısı aslında birbirinden çok farklı değil diyebiliriz. Her iki tarafta dirlik, düzen ve birlik için çabalar. İş teoriden çıkıp uygulamaya gelince ikisi de bildiği yoldan ilerlemek ister. Kadın bu birlik ve düzeni konuşarak, anlatarak, tartışarak ortaya koymaya çalışırken, erkekse sessiz ve sükunet içinde dirliği muhafaza etmek ister. Aslında konunun özü farklılıkları ortaya koymak değil, ortak bakış açısı yakalamaktır. İşte o zaman aynı şeylere gülüp aynı şeylere ağladığınız insana tekrar, tekrar ve tekrar aşık olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.